مشاوره یعنی چی ؟

یکشنبه 25 اسفند 1398 04:14 ب.ظ

ریشه واژه مشاوره

مشاوره، کلمه‌ای عربی و یک مصدر است. معنای واژگانی آن، مشورت کردن و اقدام به تشکیل شورا و مشورت با دیگران است[۱] مشاوره دارای ابعاد و انواع بسیار و گسترده‌ای است؛ به طور عمومی‌مشاوره تخصصی از رشته ها و مهارت های زیر مجموعه روانشناسی است.
 

برخی ابعاد مشاوره عبارتند از:
مشاوره تحصیلی، مشاوره خانواده، مشاوره شغلی، مشاوره توانبخشی و... که در این میان مشاوره ژنتیک از زیر مجموعه های علم روانشناسی نمی‌باشد.[۲]
وظیفهٔ مشاور به عنوان شخصی که داری مهارتهای علمی روان‌درمانی است، یاری رساندن و ارائهٔ راه حل به مراجع دربار‌‌‌هٔ مشکلاتی است که مراجع در شغل، روابط، احساسات و دیگر امور خود مطرح می‌کند.
رشتهٔ دانشگاهی مشاوره، در ایران، دارای مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتراست.
از نظر واژه شناسی، مشاوره به مجموعه فعالیت‌هایی اطلاق می‌شود كه در جریان آن، فردی را در غلبه بر مشكلات تحصیلی شغلی و خانوادگی اش یاری می‌دهند.

مقدمه
همه ما غالباً در معرض مشکلات و مسائلی قرار می‌گیریم که به دلیل محدود بودن دانش و تجربیاتمان به همفکری با دیگران نیاز پیدا می‌کنیم. می‌دانید که حتی با ثبات‌ترین افراد نیز گاهی از بحرانهای عاطفی مصون نیستند. تحولات و تغییراتی که در زندگی رخ می‌دهد. مانند قبولی در دانشگاه، ازدواج، دور شدن از خانواده و دوستان، بیماری و از دست دادن آنهایی که دوستشان داریم. گاهی ما را دچار تردید، نگرانی، تعارض و حتی بحران می‌سازد.
لازم به ذکر است هنگام سازش با محیطی جدید و تجربه‌ای نو، داشتن احساسات فوق تا حد طبیعی است اما اگر این احساسات منفی از حد طبیعی بیشتر شود، می‌تواند باعث کاهش تمرکز آرامش و سلامت جسم و روان گردد.

مشاوره یكی از حرفه های یاورانه (Helping professions) است و حرفه یاورانه را می‌توان حرفه ای توصیف كرد كه اعضای آن از آموزش و گواهینامه ویژه برای انجام خدمتی خاص و مورد نیاز همنوعان جامعه خود برخوردارند (2).

در طی فرایند اولیه مشاوره رایگان، فردی كه نیاز دارد (مُراجع) و فردی كه حمایت، راهنمایی و ترغیب فراهم می‌كند (مشاور) با یكدیگر ملاقات، بحث و گفت و گو می‌كنند به نحوی كه مُراجع نسبت به توانایی خود برای درك واقع‌بینانه و جامع تر مسئله، یافتن راه حل‌ها، و تصمیم گیری برای حل مشكل اعتماد كسب می‌كند (3).

مشاوره انجام چیزی برای كسی نیست، بلكه یك فرایند تعاملـی و پویاست كه با گفت و گو در باره نگرانی‌ها، مسائل، روابط، باورها، احساسات و رفتار‌ها آغاز می‌شود;  از این طریق چارچوب و ابعاد مسئله ای كه مُراجع درك كرده مشخص، یا به شیوه ای كارساز، بازشناسی و تعریف می‌گردد و در طی آن راه حل‌های جدید تكوین یافته و مُراجع برای انتخاب راه حل مناسب، تصمیم گیری و اجرای آن یاری و حمایت می‌شود (4).

در توصیفی دیگر مشاوره فرایندی است كه در طی آن از روش مصاحبه برای كمك به مراجع در گرفتن یك تصمیم منطقی محكم (براساس موارد قابل انتخاب و اطلاعات حقیقی) استفاده می‌شود (5). و مُشاور به كسی گفته می‌شود كه به مُراجع در شناخت، درك، و تصریح مسائل مرتبط با سلامتی و سپس انتخاب راه حل و شیوه عمل مناسب كمك می‌كند (6).

مشاوره موثر، نیازمند داشتن شناخت و درك مناسبی از ویژگی‌ها، نیاز‌ها و قابلیت‌های مراجعان و وضعیت‌هایی است كه خود را در آن‌ها می‌بینند. این فرایند، همچنین تحت تاثیر باورها، نظام ارزشی و نحوه نگرش مشاور به انسان، جهان بینی او، مكاتب روان شناختی رایج، چارچوب‌های پنداشتی و نظری مورد قبول او قرار دارد. مشاوران نمی‌توانند خود، زندگی مراجعانشان را تغییر دهند، اما می‌توانند آنان را در به دست آوردن شناخت بهتر، اعتماد به نفس، مهارت‌های حل مسئله و خود ـ كارآمدی  (Self-efficacy) حمایت و یاری كنند .

مشاوره اغلب غیر دستوری (Non-directive) است; برای مثال، هدف از مشاوره قبل از آزمون تشخیصی HIV توصیه یا واداشتن مراجعان به انجام آن نیست; بلكه برای درك خطر، تبیین نتایج احتمالی آزمون، حمایت‌ها و مراقبت‌های موجود، و كمك به آنان است تا تصمیمی بگیرند كه احساس آرامش و رضایت كنند.

از طرف دیگر، هنگامی كه روشن باشد رفتار یا شیوه خاصی به احتمال بسیار تبعات و پیامدهای منفی و مخاطره آمیزی خواهد داشت،  مشاوره ممكن است حالت دستوری یا جهت دهنده به خود گیرد. در چنین شرایطی مشاور ممكن است با تبیین پیامد‌های احتمالی، رفتار یا عمل خاصی را بیش از موارد دیگر توصیه و تاكید نماید. برای مثال هدایت بیماران پس از سكته قلبی برای شناختن و درك تغییراتی در سبك زندگی كه احتمال وقوع سكته قلبی مجدد را كاهش می‌دهد، مفید و مناسب خواهد بود. به هر حال مشاوره چه دستوری باشد و چه غیر دستوری، غالبا فرایندی فراتر از توصیه، نصیحت كردن یا ارائه اطلاعات و آموزش دادن، بلكه فرایند پویای یادگیری با محوریت مراجع است . 


استانبول کارت چیست؟

جمعه 2 اسفند 1398 11:10 ب.ظ

کارت گردشگری استانبول یکی از این راهکارهای مبتکرانه است و خدمات بسیار خوبی دارد و گردشگران خارجی را مجذوب خود کرده است ، لازم به ذکر است این کارت های گردشگری ، اعتباری هستند و افراد بسیاری که استانبول را برای سفر خود انتخاب می کنند در سالهای اخیر از آن استفاده می نمایند و شامل خدماتی از قبیل تخفیف های ویژه برای بازدید از موزه های ترکیه و تهیه بلیط های شهری و بسیاری موارد دیگر می شوند

استانبول کارت چیست؟

 

جماران: در این مطلب می خواهیم بدانیم استانبول کارت چیست؟ و چطور از آن استفاده کنیم ، قبل از هر توضیحی خوب است بدانید دولت های کشورهای توریستی مثل ترکیه برای جذب هر چه بیشتر گردشگران خارجی خدماتی فوق العاده و منحصر به فرد را اضافه بر سازمان ارائه می دهند تا توریست ها در مدت اقامت خود بتوانند به بهترین شکل از امکانات شهری و خدمات توریستی مقصد بهره ببرند و این اقدامات امروزه با پیشرفت تکنولوژی شکل دیگری به خود گرفته و دولت های مختلف در بازار رقابتی بسیار نزدیک و پیچیده ای قرار دارند و هر کشوری سعی دارد تا با به روز رسانی خدمات و افزایش کیفیت آن ها از دیگر رقبا پیشی بگیرد و یکی از این مقاصد شهر استانبول در کشور ترکیه است که در سالهای اخیر با همین پیشرفت تکنولوژی توانسته تمام نیازهای مسافرانش را تامین سازد.

بسیاری از کشورها همواره به دنبال راهکارهایی برای برای جذب گردشگران و به دنبال آن کسب سود بیشتری از راه توریسم هستند و ابتکار و خلاقیت هایی را در این زمینه انجام می دهند که برخی از این نوآوری ها با استقبال بسیار خوبی روبرو می شود ، کارت گردشگری استانبول یکی از این راهکارهای مبتکرانه است و خدمات بسیار خوبی دارد و گردشگران خارجی را مجذوب خود کرده است ، لازم به ذکر است این کارت های گردشگری ، اعتباری هستند و افراد بسیاری که استانبول را برای سفر خود انتخاب می کنند در سالهای اخیر از آن استفاده می نمایند و شامل خدماتی از قبیل تخفیف های ویژه برای بازدید از موزه های ترکیه و تهیه بلیط های شهری و بسیاری موارد دیگر می شوند و مخصوص توریست ها هستند و به طور کلی کارت گردشگری مجموعه و یا بسته ای از خدمات مختلف و سرویس های یک شهر می باشد که گردشگران می توانند از آن استفاده کنند و همان طور که گفته شد شامل خدماتی از جمله تخفیف های بلیط موزه و شهربازی و حتی دسترسی رایگان به اینترنت می شود و برای کاهش هزینه های سفر راهکار بسیار خوبی است و علاوه بر هزینه می توانید در زمان خود نیز صرفه جویی نمایید و در صف های طولانی نایستید و در کل می توان گفت با تهیه کارت های گردشگری می توانید کیفیت سفر خود را بالاتر ببرید و تجربه بهتری از سفر داشته باشید .

کارت گردشگری استانبول یا استانبول کارت هم نمونه بسیار خوبی از این کارت های گردشگری است ، همان طور که می دانید استانبول توریستی ترین شهر ترکیه است و در جذب توریست این کشور مهم ترین نقش را ایفا می کند و بیشترین درآمد صنعت توریسم این کشور را این شهر تامین می کند و سالیانه میلیون ها توریست داخلی و خارجی از این شهر زیبا دیدن می کنند ، ایرانی ها هم که پایه ثابت گردشگران استانبول هستند ، به همین دلیل دولت ترکیه امکانات مخصوصی برای مسافران در نظر گرفته که یکی از بهترین آن ها کارت های مختلف گردشگری استانبول می باشد که مزایای بسیاری دارد و در سفر به این شهر اگر قصد بازدید از مناطق گردشگری استانبول را دارید خوب است که یکی از این کارت ها را تهیه و در هزینه و زمان خود صرفه جویی نمایید ، لازم به ذکر است کارت گردشگری استانبول با کارت موزه استانبول متفاوت است و امکانات بیشتری را نسبت به آن برای مسافران فراهم می کند.

استانبول کارت1

 

امکانات کارت گردشگری استانبول

همان طور که گفته شد این کارت امکانات بسیار زیادی را برای گردشگران فراهم می کند و از جمله این امکانات می توان به امکان سرویس تاکسی رایگان از فرودگاه تا هتل محل اقامت ، امکان بازدید از برخی جاذبه های گردشگری استانبول ، بازدید از موزه های مشخص شده به صورت کاملا رایگان ، استفاده از تفریحات مشخص رایگان ، امکان استفاده از وسایل حمل و نقل شهری با تخفیف یا رایگان ، اینترنت رایگان و همچنین راهنمای سفر به صورت شبانه روزی و آنلاین اشاره کرد و با تمام این توضیحات پیشنهاد می کنیم برای اطلاعات بیشتر در خصوص کارت گردشگری یا استانبول کارت به صفحه مقالات سایت www.salamparvaz.com مراجعه نمایید.

 

مزایای استفاده از این کارت و قیمت آن

کاهش هزینه های سفر در بازدید از مکان های دیدنی و جاذبه های شهر استانبول و همچنین صرفه جویی در وقت به این معنا که دیگر نیازی به ایستادن در صف های طولانی تهیه بلیط نیست ، امکان بازدید از مهم ترین جاذبه ها در آرامش کامل و بدون از دست دادن زمان و انتخاب کارت مناسب بسته به نیاز مسافر از بین انواع کارت های گردشگری ، امکان دسترسی به سرویس های مختلف اینترنتی و همچنین جابجایی و حمل و نقل راحت و بی دغدغه و ارزان در سطح شهر ، از جمله مزایای استفاده از این کارت می باشند ، خوب است بدانید استانبول کارت را تنها از طریق اینترنت و به صورت آنلاین می توان خریداری کرد و این کارت گردشگری انواع مختلفی با قیمت های مختلف دارد ، قیمت کارت گردشگری 1 روزه برای هر نفر 125 یورو ، کارت گردشگری 3 روزه برای هر نفر 150 یورو و قیمت 7 روزه آن برای هر نفر بزرگسال 175 یورو می باشد.

استانبول کارت12

 

چطور از کارت گردشگری استانبول استفاده کنیم؟

بعد از این که کارت را خریداری کردید یک ایمیل برای شما ارسال می شود که داخل آن لینک و کد فعال سازی حساب کارت وجود دارد و به عبارتی با تهیه این کارت با ارزش یک راهنمای سفر آنلاین در مدت اقامت خود در استانبول خواهید داشت ، این کارت در حقیقت نوعی کارت دیجیتالی است که بعد از دریافت و فعالسازی کد برای مسافر صادر می شود و بهتر است که قبل از سفر آن را تهیه کنید ، جالب است بدانید لغو خرید این کارت بعد از صدور آن در صورت وجود شرایط خاص امکان پذیر است ، اگر اهل گشت و گذار و تفریح و بازدید از جاذبه های گردشگری تاریخی ، فرهنگی و مدرن هستید ، پیشنهاد می کنیم که این کارت را حتما تهیه نمایید چرا که در کاهش هزینه ها بسیار شما را یاری می کند و در برخی موارد هزینه ها را به کم تر از نصف می رساند !

 https://www.jamaran.news/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF-13/1294341-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%A8%D9%88%D9%84-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AAآمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات